top of page
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ
train-passenger-in-snow-image.jpeg
uçaklı istanbul turu

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ TRENİ İLE
DOĞU ANADOLU 

Erzurum - Sarıkamış - Kars - Ani Harabeleri - Çıldır Gölü
21 - 25 Şubat 2024 
4 Gece - 5 Gün

1.GÜN :
Siz değerli misafirlerimizle 11.00'de Konya Tren Garı bekleme salonunda buluşarak 11.37'de Ankara’ya hareket ediyoruz. Ankara’ya varışımızla 15.55 de TCDD Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagonundaki kompartımanlara yerleşiyoruz. Uzun ve güzel bir tren yolculuğuyla Erzurum’a hareket ediyoruz. Seyahat süremizce Anadolu'nun kış mevsiminde yaşadığı güzellikleri görme imkânını bulacağız. Akşam yemeği serbest olarak alınacaktır. Konaklama trende yataklı kompartımanımızda.
 
2. GÜN :
Sabah gün ışığının camdan süzülerek bizleri uyandıracağı bu güzel tren yolculuğunda, manzaraları, dağları, dereleri doya doya seyrederek tüm günümüzü trenimizde seyahat ederek geçiriyoruz. Güzel manzaraları bol bol fotoğraflama imkânımız olacaktır. Trenimiz Erzincan tren garında mola verecektir. Dileyen misafirler kompartımanında uykuya devam edebilir. Bizleri bekleyen transfer aracımız ile doğal güzellikleri, bitki örtüsü ile Erzincan'ın en çok tercih edilen mesire yeri Girlevik Şelalesi’ne gidiyoruz. Munzur Dağları’nın yamacında yer alan Kalecik Köyü’nden doğan gözelerden gelen suyun oluşturduğu bu doğal şelaleyi gördükten sonra Erzincan şehir merkezinde serbest zaman sonrası trenimize geri dönüyoruz. Öğleden sonra Türkiye’nin en yüksek rakımlı ili Erzurum’a varıyoruz. Gar çıkışında aracımız ile buluşup, otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
3.GÜN :
Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından 1517 tarihinde Yavuz Sultan Selim`in Osmanlı’ya bağladığı, Anadolu'ya giriş kapısı konumundaki Erzurum şehrimizi gezmeye başlıyoruz. İlk noktamız Alaattin Keykubat'ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı hanedanlarından Padişah Hatun tarafından 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karışık siyasi ortamda yapılmış olan Çifte Minareli Medreseyle başlıyor. Devamında 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddin Muhammed Bey'in döneminde inşa edilmiş Ulu Camii'yi ziyaret ediyoruz. Ziyaret edeceğimiz cami aktif olup hala görülebilecek en nadide eserlerden biridir. Ardından sonraki gezi noktamız olan Yakutiye Medresesi (Müze), Malazgirt sonrası ortak kültürün ana temsilcileri olan Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi, Eski Erzurum Evi ve Kongre Binasını görüyoruz. Sonrasında 1561 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı ve aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilmiş Oltu taşı üretim ve pazarlaması yapılan Taş Han'da alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Keyifli gezimizin sonrasında; Anadolu'nun en meşhur yemeklerinden olan Cağ Kebabı ile öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeği sonrası Sarıkamış’a hareket ediyoruz. Sarıkamış’ta Şehitler Anıtı'nı ziyaret ettikten sonra Katerina Köşkü'nü dıştan görüyoruz. Sarıkamış denilince ilk akla gelen Kayak Merkezi'ni misafirlerimizin görebilmesi için burada serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirlerimizle telesiyej ile 1. zirveye doğru çıkıyor ve kahve molası veriyoruz. Serbest zaman sonrasında Serhat şehrimiz Kars’a hareket ediyoruz. Kars’a varışımızla otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
4. GÜN :
Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından farklı uygarlıkların buluştuğu Ani Harabeleri’ne hareket ediyoruz. Ocaklı Köyü'nde Ermenistan sınırında yer alan ve Arpaçay’ın büyüleyici manzarasına ev sahipliği yapan  Ani Harabeleri’ne ulaşıyoruz.  Surlar, Aslanlı Kapı, Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami gibi önemli kalıntılar burada göreceğimiz tarihi eserlerden sadece birkaçı. Yapılan anlatımların ardından, Doğunun Efes’i olarak anılan Ani Harabelerinde son fotoğraflarımızı aldıktan sonra Çıldır Gölü’ne ulaşıyoruz. Yaklaşık 2000 metredeki buz tutmuş Çıldır Gölü üzerinde at kızağı keyfini yaşıyoruz. Göl üzerinde ve çevresinde geçireceğimiz keyifli vakit sonrasında Kars ve Ardahan yaylalarında Kafkas-İran-Turan iklimlerinin çakışarak ortaya çıkarmış olduğu bitki çeşitliliği ile beslenen hayvanlardan temin edilen süt ile yapılmış Gravyer, Eski Kaşar, Türkmen Saçak, Malakan, Tulum, Otlu, Kelle, Tel, Çürük, Çanak gibi tescili peynirlerin tadına bakma imkânı bulacağımız aynı zamanda da alışveriş yapacağımız serbest zamanımızı veriyoruz. Keyifli gezimizin ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle Kafkas Gecesine (Ekstra) katılıp Kafkas dans gösterisini izleyerek  eğleniyoruz. Konaklama otelimizde.
 
5. GÜN :
Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından odalarımızı boşaltıp, otelden ayrılıyoruz ve Kars gezimize başlıyoruz. İlk durağımız, Rus işgali sırasında kesme taşlardan kilise olarak inşa edilen, Kars’ın geri alınması ile camiye çevrilen Fethiye Camii olacaktır. Sonrasında Havariler Kilisesi'ne geçiyoruz. Ermeni-Gürcü mimari tarzını inceleyebileceğimiz bu yapının ardından Kars sokaklarında yürüyüş yapıyoruz. Roma döneminden günümüze ulaşıp halen kullanılan Taş Köprü’yü, Tarihi Hamam’ı görüyor, günümüzde merkez kale ya da iç kale olarak adlandırılan Kars Kalesini panoramik olarak fotoğraflama imkanı buluyoruz. Rus mimarisinin bütün inceliklerinin yansımasını görebileceğimiz yapıların arasında gezerken (Defterdarlık Binası, Sağlık Müdürlüğü, Belediye) Türkiye’de olduğumuzu unutuyoruz. Ünlü şairlerimiz ‘den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı evi görüp  Kars'ın önemli bir kültür mirası olan Aşık geleneğini tanıma fırsatı buluyoruz. Sonrasında etnografik malzemeler ile savaşlarda kullanılan silahlar ve yakın tarihimizi belgeleyen taşınır kültür varlıklarımızın sergilendiği Kanlı Tabya Harp Tarihi Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Doğunun son dönemde yıldızı parlayan bu fantastik şehrinin büyüsüne tamamen kapılıyoruz. Ardından öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğinde kaz eti, piti gibi yöresel ürünleri tadabilme fırsatımız oluyor. Öğle yemeğinin ardından Havalimanına transfer oluyoruz. Havaalanında c/in işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Anadolujet  Tarifeli uçuşumuzla 13:45'de Ankara’ya hareket ediyoruz. 15:25'de Ankara'ya ulaştıktan sonra bizleri bekleyen aracımız ile Ankara Tren Garı'na transfer olacağız. 18.05'de YHT ile Konya’ya hareket ediyoruz.  Keyifli seyahatimizin ardından siz değerli misafirlerimiz ile bir başka Farmatur programında görüşmek üzere vedalaşıyoruz.
 
#TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME#
Vagondaki her oda 2 kişiliktir.
Odaların içerisinde el lavabosu, ayna, mini buzdolabı, çalışma masası, elbise askısı, raf ve merdiven bulunur.
Oda içinde 2 adet 220 volt elektrik prizi bulunmaktadır.
Camlar perde ile kapatılabilir, oda kapısı kilitlenebilir ya da her ikisi de açık tutulabilir tamamen misafirin arzusuna bağlıdır.
Her odada ısıtma ve soğutma sistemi bulunmaktadır.
Seyahat başlangıcında Vagon görevlisi tarafından ısı ayar sistemi ve diğer konularda bilgi verilmektedir.
Seyahatin gündüz bölümlerinde misafirler genellikle yataklarını kapalı tutarak oturma düzeninde kullanılırlar.
Gece saatleri başladığında arzu ettikleri bir saatte ise koltuklarını açarak yatak düzenine geçerler.
Bir kişi alt katta, İkinci kişi üstte açılan ranza katında yatar.
Ranza katına rahat çıkmak için odada 1 adet merdiven bulunmaktadır.
Her Yatak açıldığında hazır vaziyette açılır.
Yataklarda; çarşaf, yastık kılıfı ve yastık, 1 adet battaniye koruyucu çarşaf, 1 adet battaniye temiz ve yatmaya hazır halde bulunur.
Turistik Doğu Ekspresinde Tren içerisinde misafirler rahatça hareket edebilirler.
Her Vagonda birbirleri arasında geçiş yapmak için koridor ve geçiş kapıları bulunur.
Bu sayede misafirler Restoran Vagonuna ulaşarak burada masalarda oturup çay kahve içebilirler.
Ayrıca Restoranda bulunan yemek çeşitleri ile aperatif atıştırma öğünleri yapabilirler.
Trende Tuvalet ihtiyaçları için koridorun her iki başında birer adet tuvalet bulunur.
Bu tuvaletlerden biri Alaturka diğeri alafrangadır.
Her vagonda bulunan 1 adet Vagon görevlisi odalarda kalan misafirlerin güvenle seyahati ile ilgilenmek, Vagonun su ikmalini yapmak ve tuvaletlerin periyodik bakım ve temizlikleri ile ilgili görevlendirilmiştir.
 
 
Farma Turizm, havayolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş detayları değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almaktadır.

GEZİ BEDELİ

İki Kişilik Odada Kişi Başı

18000 TL  Kredi Kartına 5 Taksit

17000 TL Nakit Ödeme

Geziye Dahil Olan Servisler

 • Ankara - Erzurum Turistik Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Tren Bileti

 • Kars - Ankara Ekonomik Sınıf Anadolu Jet Uçak Bileti 

 • Konya - Ankara / Ankara - Konya YHT ile Ulaşım

 • 3 Gece Otel Konaklaması

 • 3 Sabah Kahvaltısı

 • 3 Akşam Yemeği

 • Erzincan Girlevik Şelalesi Transferi

 • Konforlu Ulaşım

 • Seyahat Sigortası

 • Profesyonel Rehberlik 

 • 24 Yıllık FARMATUR Kalite ve Güvencesi

Geziye Dahil Olmayan Servisler

 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

 • Tüm Öğle Yemekleri

 • Yemeklerde alınan içecekler

 • Kişisel Harcamalar

 • Trendeki Yemekler

 • Kafkas Gecesi

Turumuza Çıkarken

 • Rahat Kıyafet, Rahat ayakkabı (önceden giyilmiş), Terlik, Şapka, Şemsiye veya Yağmurluk, Hırka

 • Diş Macunu ve Fırça, Kişisel Temizlik Malzemeleri, Kozmetik, Şampuan, Rutin kullanılan ilaçlar, Lens  Solüsyonları

 • Mini Dikiş Seti, Çakı, Not Defteri, Harita, Adres ve Telefon defteri

 • Cep Telefonu ve Şarj Aleti, Güneş Gözlüğü

 • Nüfus Cüzdanı, ATM Banka Kartlarınızı Unutmayınız.

Evden Çıkarken

 • Elektrik-Gaz ve Su kontrollerini, evcil hayvanlarınızın ve çiçeklerinizin bakımını, kapı ve encerelerinizi kapatmayı, değerli eşyalarınızı emniyete almayı unutmayınız.

FARMATUR.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları farmatur.com.tr’a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz.Sitemizde yer alan programlar, örnek programlardır. Yol, hava ya da mücbir sebepler dolayısıyla değişilik yapma hakkı acentamız ve rehberimiz sorumluluğundadır.Tüm otel bilgileri , fiyatlar ve programlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.Tesislerin süreç içinde değiştirdikleri yıldız sayıları yine bakanlık tarafından kontrol edilir.FARMATUR otellere ait belirtilen yıldız sayılarının bilgisi oteller tarafından acentemize verilmiş olup tavsiye ötesine geçmemektedir. FARMATUR bu bilgilendirmeden dolayı sorumlu tutulamaz. Bu internet sitesinin kullanıcıları farmatur.com.tr Site Kullanım Kurallarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırlar.

7.24.png
bottom of page