top of page

VIP YAYLA DOĞU KARADENİZ

Sinop - Samsun - Ordu - Giresun - Trabzon – Rize - Gümüşhane

Hamsilos Koyu - Ünye - Boztepe - Kayabaşı Yaylası - Ayder Yaylası – Zilkale – Palovit Şelalesi – Uzungöl

Sümela Manastırı – Karaca Mağarası - Kümbet Yaylası 
02 - 08 Eylül 2024
6 Gece 6 Gün

HAREKET:
Siz saygıdeğer konuklarımız ile saat: 22:00’da Konya Devlet Tiyatrosu önünden Sinop’a hareket ediyoruz. Cihanbeyli, Kulu, Kırıkkale, Çankırı, Ilgaz, Kastamonu ve Boyabat güzergâhını takiben rehberimizin anlatımı, deneyimli kaptanlarımızın güvenli sürüşü ile rahat ve keyifli bir yolculuk yapıyoruz.
 
1.GÜN:
Özel bir tesiste alacağımız sabah kahvaltısının ardından ülkemizin en mutlu insanlarının şehri olan Sinop’a ulaşıyoruz. Yemyeşil ormanı, rengârenk çiçekleri ile bir nehir gibi kara içine giren ve dünyanın nadir coğrafi oluşumları arasında yer alan Hamsilos Fiyordu ile gezimize başlıyoruz. Hamsilos Tabiat Parkı’nda vereceğimiz serbest zaman sonrasında Makedonya Kralı Büyük İskender’e “Gölge etme başka ihsan istemem” diyen Kinik Felsefenin öncüsü Diyojen’in heykelini görerek, Türkiye’nin en mutlu şehrinde mutsuz olaylara tanıklık etmiş Tarihi Sinop Cezaevi’ni (restorasyon sürmekte ise panoramik olarak görüyoruz) görüyoruz. Sinop gezimiz sonrasında Bafra güzergâhını takip ederek Samsun’a ulaşıyoruz. Milli mücadelemizin simgesi Samsun Atatürk Anıtı'nda fotoğraf molası verip, Samsun Doğu Park sahilinde aslına uygun olarak inşa edilmiş olan ve 2003 yılından bu yana ‘’Bandırma Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’’ olarak ziyarete açık olan Bandırma Vapuru’nu geziyoruz. Ulu Önder Atatürk'ü silah arkadaşları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli bir rolü olan Bandırma Vapuru’nun aslına uygun maketini görüp fotoğrafladıktan sonra mavinin yeşille dansının bütünleştiği eşsiz manzaraların seyri ile Ünye’ye hareket ediyoruz. Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Ünye Ramada Resort by Wyndham Otel Vb.)

​2.GÜN:
Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından ülkemizin en güzel şehir manzaralarından birini görebilmek için Ordu’ya hareket ediyoruz. 'Boztepe'ye çıkmalı, şu Ordu'ya bakmalı' diyerek, denizden 450 mt. yükseklikteki Boztepe’ye çıkıyoruz. Boztepe yamaçlarına serilmiş olan Ordu’yu tüm güzellikleri ile kuşbakışı seyrederken dileyen misafirlerimiz çay ve kahvelerini yudumlayabilir ve eşsiz manzarayı fotoğraflayabilirler. Serbest zamanın ardından otobüsümüze dönüyor, Karadeniz’in kendine has kültürü ve ‘’Şehzadeler Şehri’’ olarak bilinen iki ilimizden biri olan Trabzon’a hareket ediyoruz. Zil çalan karnımızın sesine kulak vererek, yenildiğinde vazgeçilmez olan meşhur Akçaabat köftesini tadabilmek için öğle yemeği molası veriyoruz. Sonrasında yolumuza devam ederek Evliya Çelebi’nin ‘’Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası.’’ diye tarif ettiği Trabzon’da ilk durağımız Ayasofya Cami olacak. Komnenoslar dönemi merkez kiliselerinden birisi olan ve şu an camii olarak kullanılan Trabzon Ayasofya’sı gezimizi rehberimizin anlatımları ve fotoğraf molamız ile tamamlıyoruz. Ardından Türkiye’deki en güzel Atatürk Evleri’nden birisi olan Soğuksu Mahallesindeki Atatürk Köşkü’nü (*Açık Olması Halinde*) rehberimizin anlatımı ile geziyoruz. Trabzon’a hâkim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan ve Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişinde gezerken görüp beğendiği o dönemdeki konak, bugünkü adı ile Atatürk Köşkü Müzesi gezimizi çekeceğimiz güzel fotoğraflar ile tamamlıyoruz. Trabzon’a özgü, Osmanlı döneminden bu yana süregelen gümüş kazaziye ve hasır işlerinin tanıtılıp satışının yapıldığı gümüş mağazasında gerçekleşecek tanıtımı dinleyerek, alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında doğal yaşam klasiğini tatmak üzere Karadeniz'in eşsiz doğasındaki Kayabaşı Yaylası’na transfer için hareket ediyoruz. Bizleri transfer noktamızda bekleyen minibüslerimize bagajlarımızı alarak biniyor, hayranlıkla seyredeceğimiz manzaralar eşliğinde yaylamıza ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama yaylamızda. (Kayabaşı Yaylakent Vb.)

3.GÜN:

Yaylamızda alınan sabah kahvaltısının ardından transfer minibüslerimiz ile otobüsümüzün yanına dönüyor, bagajlarımızın otobüse yerleşimi sonrası hareket ediyoruz. İçtiğimiz her yudumunda keyfine doyamadığımız çayın tarihçesini rehberimizin keyifli anlatımından dinleyerek, dalından koparılan çayın demliğe gelene dek geçirdiği evreleri görmek için Çay Fabrikası’nda mola veriyoruz. Çay’ın fabrika aşamalarının anlatımını dinledikten sonra dileyen misafirlerimiz alışverişlerini gerçekleştiriyor. Ardından Türkiye’de bıçağın ana vatanı olarak bilinen Sürmene’ye hareket ediyoruz. Özelliği; ustalarının çeliğe su vermedeki maharetinde saklı olan, meşhur Sürmene bıçakları tanıtımını dinleyerek, alışverişimizi gerçekleştiriyoruz. Of-Çaykara yolunu takip ederek, berrak buz gibi soğuk suların aktığı dere boyu muhteşem güzellikleri izleyerek, 1090 metrelik rakımda bulunan Uzungöl’e ulaşıyoruz. Yamaçlardan Haldizen Deresi’ne düşen kaya parçalarının, derenin önünü kapatmasıyla oluşmuş doğal heyelan set gölü Uzungöl’ün muhteşem doğasında gerçekleştireceğimiz yürüyüş ve serbest zaman sonrasında Uzungöl’den ayrılarak Rize’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Serbest öğle yemeği molamız sonrası Kuman Türkleri tarafından yüzyıllarca önce Rize’ye getirilen, Hint keneviriyle; yani kendir ipiyle el dokuma tezgâhlarında üretilen özel ürünlerin sunumlarının yapıldığı, yöre insanı için hala önemini koruyan “feretiko” (Rize bezi)’nun fabrika satış mağazalarından birisinde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Ardından Kaçkar dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarından akan derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına deresinin bulunduğu Fırtına Vadisine hareket ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz Zipline keyfini de burada gerçekleştirebilecektir. Fırtına Vadisi’ni oluşturan iki koldan biri olan Büyükdere boyunca ilerleyerek Çamlıhemşin ilçesinde bulunan ülkemizin en yüksekten akan şelalesi olan Bulut Şelalesi’ni görmek için yolumuza devam ediyoruz. Otobüsümüzden ayrılıyor ve 2 kilometrelik yürüyüş parkurundan ilerliyoruz. Yürüyüş parkuru sonunda yaklaşık 250 metre yükseklikten 4 kademede düşen, kaynağı Tar Deresi olan Bulut Şelalesi’ni hayranlıkla izliyor ve fotoğraflıyoruz. Muhteşem doğasına tanıklık ettiğimiz keyifli günümüz sonrasında Kaçkar Dağları Milli Park alanında yer alan 1350 m. Yükseklikteki Ayder Yaylası’na ulaşıyoruz. Keyifli günümüzün sonunda otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Ayder Haşimoğlu Otel Vb.)

​4.GÜN:
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Kaçkar Dağları’nın eteklerinde doğanın eşsiz manzaralardan biri olan Gelin Tülü Şelalesi’nin büyüleyici güzelliğine şahitlik ediyor, bu güzellikleri çekeceğimiz fotoğraflar ile taçlandırıyoruz. Ardından Çamlıhemşin’e hareket ediyoruz. Doğal güzellikleri, sakin ve huzurlu atmosferi ile içinde nice güzellikleri saklayan Çamlıhemşin’de bizleri bekleyen minibüslerimize biniyor ve Fırtına Vadisi’ni keşfe başlıyoruz. Yolumuz üzerinde panoramik olarak; 1937 yılında Makrevis köylülerinin öncülüğünde imece ile yapılan, 1998 yılına kadar Atatürk ilkokulu olarak eğitim veren ve günümüzde otel olarak işletilen tarihi Taşmektep yapısını, 1500'lü yıllarda kurulan eski adı Kuşiva olan "Yolkıyı" köyünü, basında çıkan haberleri ile kulaklarımızda aşina olan Ortan Köyü'nü geçerek, Şenyuva (Çinçiva) köyünde duruyoruz. Hemşin yerleşkesi olan konakları ve eski dokusuyla ünlü köyümüzde gezimizi yapıyoruz. Sevdaluk dizisi ve daha birçok dizi çekimlerinin yapıldığı tarihi Çinçiva Köprüsü’nü fotoğraflıyor, sonrasında 14.yy Fatih döneminde fethedilen Zilkale'ye hareket ediyoruz. Avup Dağı'nın üzerinde konumlanmış, denizden 750 metre, dere yatağından yaklaşık 100 metre yükseklikte bulunan Kale’yi geziyor ve serbest zaman veriyoruz. Ardından Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz. Kaçkar Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde bulunan, kaynağını Palovit Deresi'nden alan ve 15 mt. yüksekten akan, Rize’de, debisi en yüksek şelalelerden birisi olan Palovit Şelalesi’nde fotoğraf molamızı veriyoruz. Muhteşem doğasına tanıklık ettiğimiz keyifli gezimiz sonrasında Altındere Milli Park alanına hareket ediyoruz. Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere Vadisi’ne hâkim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılan Sümela Manastırı’na transfer noktasındaki minibüslerimiz ile çıkıyoruz. Manastır yakınında minibüslerden iniyor, yaklaşık 500 mt. patika yoldan yürüyüş yaparak; uzun süredir restorasyonu devam eden, günümüzde kısmen ziyarete açık olan manastırı görebileceğimiz teras katına çıkıyoruz ve rehberimizin anlatımını dinleyerek, fotoğraflarımızı çektikten sonra gezimizi tamamlıyor, minibüsler ile otobüsümüzün yanına dönüyoruz. Torul yolunu takip ederek Zigana Yaylasının muhteşem görselleri eşliğinde Gümüşhane’ye ulaşıyoruz. Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Gümüşhane Ramada Otel Vb.)

5.GÜN:
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından otobüsümüz ile Torul ilçesine bağlı Cebeli Köyü’ne hareket ediyoruz. Burada doğanın milyonlarca yıl uğraş vererek ortaya çıkardığı muhteşem bir doğa harikası olan Karaca Mağarası’nı geziyoruz. Denizden 1550 metre yükseklikte bulunan ve havası astım hastalığı başta olmak üzere birçok solunum hastalığına iyi gelen Karaca Mağarası’nda damlataşı şekilleri, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebiliyoruz. Mağara gezimiz sonrası Torul üzerinden yolumuza devam ediyoruz. Harşit Çayı üzerinde enerji üretmek amacıyla 1999-2002 yılları arasında inşa edilmiş Kürtün Barajı’nı görerek, Harşit Çayı kenarında kurulmuş Doğankent ilçesi üzerinden ilerliyor ve Tirebolu güzergâhından 1640 metre rakımlı Kümbet Yaylası’na doğru yolumuza devam ediyoruz. Keyifli günümüzün sonunda yayla tesisimize hareket ediyoruz. Dereli İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve 1991 yılında turizm merkezi ilan edilen, ilgi çekici coğrafyası, rahatlatıcı iklim özellikleri, zengin bitki örtüsü, tertemiz ve berrak su kaynaklarıyla bizleri kendisine hayran eden Kümbet Yaylası’nda konaklama ayrıcalığı yaşıyoruz. Otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Birun Kümbet Evleri Vb.)

6.GÜN:

Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından mağaralar, anıt ağaçlar, tarihi değirmenler gibi zengin güzelliklerinin yanında pek çok canlı çeşitliliğine, farklı bir ekosisteme ev sahipliği yapan Kuzalan Şelalesi’nde fotoğraf molası veriyoruz. Ardından Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olma özelliğine sahip Mavi Göl’ü görüyor ve fotoğraflıyoruz. Mavi Göl'ün suyu, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle belirli aylarda turkuaz rengine bürünmektedir. Keyifli gezimizin ardından dönüş yolculuğumuza geçiyoruz. Şebinkarahisar, Sivas, Kayseri ve Aksaray güzergâhını takip ederek Konya’ya ulaşıyoruz. Keyifli gezimizin ardından siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktaya bırakıp, bir başka FARMATUR programında görüşmek üzere ayrılıyoruz.

kümbet.jpg
birun-kumbet-dag-evi-giresun-dereli_21.jpg
BİRUN KÜMBET DAĞ EVİ vb.
haşimo.jpg
haşiom.webp
AYDER HAŞİMOĞLU OTEL vb.
KAYABŞ.jpg
Kayabaşı-Yaylası-1-1024x755.jpg
KAYABAŞI YAYLAKENT vb.
ramada gümüş12.webp
ramadagümüş.webp
RAMADA BY WYNDHAM GÜMÜŞHANE Vb.
ÜNYE RAMADA.jpg
ÜNYE RAMADA 1.jpg
RAMADA RESORT BY WYNDAM ÜNYE Vb.

GEZİ BEDELİ

İki Kişilik Odada Kişi Başı

18500 ₺ Kredi Kartına 5 Taksit

17000 ₺ Nakit Ödeme

Tek Kişilik Oda Farkı

5550 ₺ Kredi Kartına 5 Taksit

5100 ₺ Nakit Ödeme

0-2 Yaş Çocuk Bedeli

İki Yetişkin Yanında 

Ücretsiz

3-6 Yaş Çocuk Bedeli

İki Yetişkin Yanında 

5950 ₺

7-12 Yaş Çocuk Bedeli

İki Yetişkin Yanında 

11900 ₺

Geziye Dahil Olan Hizmetler

 • 3 Gece Yayla Konaklaması

 • 2 Gece Otel Konaklaması

 • 6 Sabah Kahvaltısı

 • 5 Akşam Yemeği

 • Kayabaşı Yayla Transferi

 • Kümbet Yayla Transferi

 • Zilkale ve Palovit Şelalesi Transferi

 • Sümela Manastırı Transferi

 • Yöresel Eğlenceler

 • Konforlu Ulaşım

 • Araç İçi Zengin İkramlar

 • 1618 Sayılı Yasa Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası

 • Profesyonel Rehberlik

 • 24 Yıllık FARMATUR Kalite ve Güvencesi

Geziye Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

 • Öğle Yemekleri

 • Yemeklerde Alınan Tüm İçecekler

 • Kişisel Harcamalar

Turumuza Çıkarken

 • Rahat Kıyafet, Rahat ayakkabı (önceden giyilmiş), Terlik, Şapka, Şemsiye veya Yağmurluk, Hırka

 • Diş Macunu ve Fırça, Kişisel Temizlik Malzemeleri, Kozmetik, Şampuan, Rutin kullanılan ilaçlar, Lens  Solüsyonları

 • Mini Dikiş Seti, Çakı, Not Defteri, Harita, Adres ve Telefon defteri

 • Cep Telefonu ve Şarj Aleti, Güneş Gözlüğü

 • Nüfus Cüzdanı, ATM Banka Kartlarınızı Unutmayınız.

Evden Çıkarken

 • Elektrik-Gaz ve Su kontrollerini, evcil hayvanlarınızın ve çiçeklerinizin bakımını, kapı ve pencerelerinizi kapatmayı, değerli eşyalarınızı emniyete almayı unutmayınız.

FARMATUR.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları farmatur.com.tr’a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz.Sitemizde yer alan programlar, örnek programlardır. Yol, hava ya da mücbir sebepler dolayısıyla değişilik yapma hakkı acentamız ve rehberimiz sorumluluğundadır.Tüm otel bilgileri , fiyatlar ve programlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.Tesislerin süreç içinde değiştirdikleri yıldız sayıları yine bakanlık tarafından kontrol edilir.FARMATUR otellere ait belirtilen yıldız sayılarının bilgisi oteller tarafından acentemize verilmiş olup tavsiye ötesine geçmemektedir. FARMATUR bu bilgilendirmeden dolayı sorumlu tutulamaz. Bu internet sitesinin kullanıcıları farmatur.com.tr Site Kullanım Kurallarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırlar.

7.24.png
bottom of page