top of page
OTOBÜS ile BÜYÜK BALKANLAR
MOSTAR.jpg

OTOBÜS ile BÜYÜK BALKANLAR

YUNANİSTAN - MAKEDONYA - ARNAVUTLUK - KARADAĞ -HIRVATİSTAN - BOSNA HERSEK - SIRBİSTAN - BULGARİSTAN

Selanik - Kavala - Ohrid - Üsküp - Tiran - İşkodra - Budva - Kotor - Dubrovnik Mostar - Saray Bosna - Belgrad - Sofya

YHT ve OTOBÜS ile - 8 Ülke 20 Şehir

Kurban Bayramı Özel

Tüm Ekstra Turlar Dahil
23 Haziran - 02 Temmuz  2023

8 Gece 9 Gün

1.Gün: KONYA, İSTANBUL, KAVALA

Siz değerli misafilerimizle saat 16:30'da Konya Gar önünde buluşurak, 17:20 YHT ile Konya-İstanbul hızlı tren yolculuğu yapıyoruz. Halkalı Tren istasyonun önünden otobüsümüz  ile buluşuyor, Tekirdağ- Keşan  istikametini takip ederek İpsala  Sınır Kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Yunanistan’a  giriş ve Kavala yolculuğumuza devam ediyoruz.

2.GÜN: KAVALA, SELANİK

Sabah erken saatlerde Kavala’ya varış. İlk olarak sabah kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltımızın ardından  panaromik şehir turumuzu yapıyoruz. Su Kemerleri, Liman, Kale, 19.yy Neo Klasik yapılar, Panagia, Eski ve Yeni Şehir, Acropolis, Deniz Feneri, Ag.Nicholas, Teodoro Kimissi kiliseleri, Kavalalı Mehmet Ali Paşa imarethanesi ve heykelinin görülmesinin ardından Selanik’e doğru doğru yola çıkıyoruz.Yaklaşık 2,5–3 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Selanik’e varış ve  şehir turumuzu yapıyoruz. Yunanistan’ın en büyük kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret ediyoruz. Aya Sofya Kilisesi, Bey Hamamı, Hamza Bey Cami, Bedesten, Beyaz Kule, Döner Kule, Uluslararası Fuar alanını görüyoruz. Selanik’in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp Aristotales meydanında verilecek serbest zaman ardından Büyük İskender heykelini görüp otelimize geçiyoruz. Otelimize yerleşme ardından serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. (4* Capsis Hotel vb.)

3.GÜN: SELANİK, ÜSKÜP MANASTIR, RESNE, OHRİD

Sabah kahvaltımızın ardından Üsküp’e hareket ediyoruz.  Varışımızın ardından turumuza panoramik olarak Üsküp Kalesi'yle başlıyoruz. Devamında tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han ve devamında 16.yy’dan kalma 2.Sultan Murat tarafından başlatılan, Fatih Sultan Mehmet tarafından bitirilmiş olan Vardar nehri üzerine kurulu olan Taş Köprü ile başlıyoruz. Devamında Üsküp Meydanı, Büyük İskender heykeli, Kral Samuel heykeli, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır. Gezimiz sonrası Manastır’a doğru yolculukla Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) varıyoruz. Varışımızın ardından Makedonca’da da Manastır anlamına gelen `Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız.Kısa bir yolculuk sonrası 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evinin önünde kısa bir fotoğraf molasının ardından 1,5 saatlik yolculuğumuzun ardından Ohrid'ye varış ve otelimize yerleşme. Akşam yemeğimizi yöresel eğlence ve rumeli müziği eşliğinde özel bir restorantta ziyafet olarak alıyoruz. (4* Beograd Hotel vb.)

4.GÜN: OHRİD, TİRAN, İŞKODRA 

Sabah kahvaltımızın ardından Ohrid şehir turumuzu yapıyoruz. Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan 9. Yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anitı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabetlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Turumuzun sonunda Arnavutluk’un başkenti Tiran’a hareket. Varışımız ile birlikte Tiran turumuzu yapıyoruz.Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli, Enver Hoca’nın eski anıt mezarı ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun ardından İşkodra’ya hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. (5* Velipoje Grand Europe vb.)

5.GÜN:  İŞKODRA, BUDVA, KOTOR, TRİBİNJE

Sabah kahvaltımızın ardından Adriyatik Denizinin incisi dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Karadağ'a giriş yapıyoruz. Karadağ'daki  ilk durağımız  zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur'lu bir multimilyardere satılması ile turizme kazandırılan muhteşem St. Stefan'ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz noktada fotoğraf molası veriyoruz. Sonrasında muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar'ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Burada yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Gezimizin ardından nefes kesici bir orta çağ kasabası olan, Balkanlardaki Fiyordları ile meşhur Kotor. Burada Eski Şehir-Kalede yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Sonrasında Tiribnje'ye ulaşıyor ve otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği otelimizde. (4* Ivona Hotel Medugorje vb.)

6.GÜN: DUBROVNİK, POÇİTEL, MOSTAR, SARAYBOSNA

Sabah kahvaltımızın  ardından Hırvatistan'ın tatil cenneti Dubrovnik'e hareket. Dubrovnik panoramik şehir turunu gerçekleştiriyoruz. Tur esnasında, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alınmış eski şehir meydanını yürüyerek geziyoruz. Kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları, kuleler ve diğer önemli yapılar görülecektir. Turumuzun ardından serbest zaman sonrası ilk durağımız durağımız Poçitel. Tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel'i ziyaret ediyoruz. 16.yy.da Osmanlı tarafından yapılan eserleri görüyor ve Blagay Tekke’ye doğru yola çıkıyor Avrupa’nın en güçlü su kaynağının, Buna nehrinin doğduğu yere kurulmuş olan Blagay Tekke'yi ziyaret ediyoruz. Gezimizin ardından gezinin en ilgi çekici yerlerinden biri olan Mostar’a hareket ediyoruz. Varışımıza istinaden ilk olarak, Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen Mostar Köprüsü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkılmıştı fakat Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Mostar köprüsünün ardından Koski Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz. Ve Saray Bosna'ya doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

(4* Hollywood Hotel vb.)            

7.GÜN: SARAY BOSNA

Sabah Kahvaltımızın ardından ilk durağımız savaş tüneli  yakın geçmişin en uzun süreli kuşatmasının sırasında, şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz. Tünelin ziyarete açık kısmını dileyen misafirlerimiz gezebilir. Turumuzun ardından Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte milli park. Burada vereceğimiz serbest zamanın ardından şehir turumuza başlıyoruz. Aracımızla şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının (Vyeçnitsa) önüne gelip turumuza yürüyerek devam ediyoruz. Merkez kütüphanesini, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuça’yı, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsünü ve 1. Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya - Macaristan arşidükün Franz Ferdinand’ın ve eşinin vurulmasının olayının yaşandığı noktayı görüyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam ediyor. Kurşunlu Medresesini, Moriç ve Kolubara Hanları, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi (Muvakkithanesi olan ve islam takvimine göre saati gösteren dünyada ki tek saat) göreceğimiz diğer eserler arasındadır. Ardından Şehrin en popüler caddesi olan Ferhadiye’ye geçiyor, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binaları, Katolik Katedralini, Markale Pazarı ve kapalı pazar yeri (boşnak kaymağın, kuru etin, sucuğun ve travnik peynirin satıldığı pazar) ile devam edecek turumuz 2. Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan “Ebedi Ateşi” Anıtı'nda bitiryoruz. Vereceğimiz serbest zamanın ardından Otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (4* Hollywood Hotel vb.)

8.GÜN: SARAY BOSNA, BELGRAD

Sabah kahvaltımızın ardından Sırbistan'ın başkenti, Eski Yugoslavya'nın ve önemli Osmanlı eserlerinin bulunduğu Belgrad'a hareket. Yolculuğumuz sonrası canlılığın ve hareketliliğin yeni sembolü Avrupanın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Türk döneminin muhteşem oyma tavanları ile süslü Eski Saray, Bin Yıl Anıtı, Sava Nehri'nin Tuna'ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmed'in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Süleyman'a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgard Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa'nın türbesi, Bayraklı Camii görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize hareket, akşam yemeği  yerel bir restaurantta yöresel müzik eğlenceli olarak alınacaktır. Geceleme otelimizde. (4* In Hotel Belgrad vb.)

9.GÜN: BELGRAD, SOFYA, PLOVDİV, İSTANBUL, KONYA

Sabah kahvaltmızın ardından Sofya’ya hareket varşımıza istinaden panaromik şehir turumuza başlıyoruz. St. Nedelya kilisesi, Rotanda Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı ve Ulu Önder Atatürk'ün Yeniçeri Elbisesi ile katılmış olduğu ünlü balonun yapıldığı Ordu Evi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Plovdiv üzerinden Kapıkule Sınır Kapısına varış. Ülkemize giriş işlemlerinin ardından İstanbul’a doğru yolumuza devam ediyoruz. İstanbul’a varışımızın ardından turumuzun sonuna geliyor ve YHT garında aracımızdan ayrılıyoruz. İstanbul-Konya saat 07:20 YHT ile Konya’ya hareket ediyoruz. Saat 13:06'da Konya'ya ulaşarak Bir FARMATUR organizasyonunda görüşmek dileği ile vedalaşıyoruz.

                                                                           

 

Balkan’ı bildin mi nedir, hemşeri?

Sevgili ecdâdının en son yeri,

Bir sıla isterdin a çoktan beri,

Şimdi tam vakti... Uğurlar ola!

Eş hele bir dağları örten karı:

Ot değil onlar, dedenin saçları!

Dinle: Şehîd sesleridir rüzgârı!

Durma levend asker... Uğurlar ola!

GEZİ BEDELİ

İki Kişilik Odada Kişi Başı

750 €  Kredi Kartına 6 Taksit

700 € Nakit Ödeme

Tek Kişilik Oda Farkı

250 € Kredi Kartına 6 Taksit

200 €  Nakit Ödeme

0 - 1,99 Yaş Çocuk Ücreti

İki Yetişkin Yanında

300 € 

2 - 11,99 Yaş Çocuk Ücreti

İki Yetişkin Yanında

600 €

Geziye Dahil Olan Hizmetler

 • Konya-İstanbul ve İstanbul-Konya YHT ekonomi sınıfı gidiş-dönüş tren bileti

 • 9 Gün Tur boyunca Lüks Otobüsle ile ulaşım

 • Anılan  Otellerde vb  Yarım Pansiyon Konaklama

 • Kavala’da alınacak ilk kahvaltı

 • Otellerde Alınacak 5 Akşam yemekleri

 • Yöresel Eğlenceli 2 Akşam Yemeği

 • Konforlu Ulaşım ve Tüm transferler

 • Programda Belirtilen Tüm Turlar

 • Tüm gümrük geçiş ücretleri, vergiler ve harçlar

 • Profesyonel Türkçe Rehberlik hizmetleri

 • 23 Yıllık FARMATUR Kalite ve Güvencesi

Geziye Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı Çıkış Harcı

 • Vize Ücreti (150€)

 • Öğle Yemekleri

 • Müze Ören yeri giriş Ücretleri

 • Otellerde Alınan Ücretli Hizmetler

 • Kişisel Harcamalar

Turumuza Çıkarken

 • Rahat Kıyafet, Rahat ayakkabı (önceden giyilmiş), Terlik, Şapka, Şemsiye veya Yağmurluk, Hırka

 • Diş Macunu ve Fırça, Kişisel Temizlik Malzemeleri, Kozmetik, Şampuan, Rutin kullanılan ilaçlar, Lens  Solüsyonları

 • Mini Dikiş Seti, Çakı, Not Defteri, Harita, Adres ve Telefon defteri

 • Cep Telefonu ve Şarj Aleti, Güneş Gözlüğü

 • Nüfus Cüzdanı, ATM Banka Kartlarınızı Unutmayınız.

Evden Çıkarken

 • Elektrik-Gaz ve Su kontrollerini, evcil hayvanlarınızın ve çiçeklerinizin bakımını, kapı ve pencerelerinizi kapatmayı, değerli eşyalarınızı emniyete almayı unutmayınız.

FARMATUR.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları farmatur.com.tr’a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz.Sitemizde yer alan programlar, örnek programlardır. Yol, hava ya da mücbir sebepler dolayısıyla değişilik yapma hakkı acentamız ve rehberimiz sorumluluğundadır.Tüm otel bilgileri , fiyatlar ve programlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.Tesislerin süreç içinde değiştirdikleri yıldız sayıları yine bakanlık tarafından kontrol edilir.FARMATUR otellere ait belirtilen yıldız sayılarının bilgisi oteller tarafından acentemize verilmiş olup tavsiye ötesine geçmemektedir. FARMATUR bu bilgilendirmeden dolayı sorumlu tutulamaz. Bu internet sitesinin kullanıcıları farmatur.com.tr Site Kullanım Kurallarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırlar.

uçaklı istanbul turu
7.24.png
bottom of page